Lot 75
Jan Hála (1890 - 1959) HORSKÁ KRAJINA S CHALUPOU

37 x 43 cm (v x š)

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   4 800 EUR
Dosažená cena
200 000 CZK
   |   8 000 EUR
Hála studoval v letech 1910-1915 na pražské Akademii u profesorů Vlaha Bukovace a Maxmiliána Pirnera. V roce 1923 se natvalo usadil v podtatranské vísce Važec, která mu byla nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Mimo to se Hála, ač původem Čech, připojil k proudu tehdejší Slovenské moderny, kterou reprezentoval Benka, Bazovský, Fulla a další. Zpočátku v jeho dílech převažovaly figurální motivy, často pojímané jako národopisná studie. Když maloval krajiny, téměř vždy v nich našly své místo i postavy. Nabízená krajina zachycující Tatry za soumraku a střechy chaloupek je jednou z mála krajinomaleb, z nichž se figury téměř vytrácí. I z tohoto důvodu lze dílo klást do doby zralé Hálovy tvorby. Olej na plátně, signováno vpravo dole J. Hála