Lot 71
Josef Drahoňovský (1877 - 1938) HUDBA

66 x 37 x 30 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
180 000 CZK
   |   7 200 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK
   |   7 200 EUR
Josef Drahoňovský náleží k předním českým sochařům počátku 20. století a je považován za nejlepšího českého glyptika. Po studiu na Státní odborné škole pro broušení, rytí a zasazování drahokamů v Turnově, pracoval jako rytec ve vídeňské firmě Dörflinger. V roce 1896 nastoupil, po předchozích obtížích se získáním stipendia, na pražskou Uměleckou průmyslovou školu, kde studoval u profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy. V roce 1904 se stal dokonce Suchardovým asistentem, o šest let později pak byl jmenován řádným profesorem Uměleckoprůmyslové školy. V poslední době se na trhu s uměním vyskytovaly řezby do kamene a do skla, nabídka bronzové plastiky je vcelku ojedinělou záležitostí. Drahoňovského plastiky jsou často spojovány s architekturou. Mezi nejznámější patří výzdoba interiéru pražské kavárny Café Imperial. Nabízená plastika byla vystavena na retrospektivní výstavě díla J. Drahoňovského, kterou na počátku roku 1939 pořádalo sdružení Myslbek. V nedávné minulosti pak bylo dílo vystaveno v roce 2008 v Turnově na výstavě Josef Drahoňovský a jeho žáci. Publikováno v: J. Čadík: Josef Drahoňovský Meisterwerke Böhmischer Glaskunst, 1933, obr. 4 a 5.; Seznam děl výstavy životního díla profesora Josefa Drahoňovského - sochaře a glyptika českého, 1939, str. 13, č. 31 Bronz, signováno vpravo dole na plintu J. Drahoňovský.