Lot 73
OTAKAR KUBÍN COUBINE (1883 - 1969) MONTGENÉVRE V ZIMĚ

54 x 65 cm (v x š)

Vyvolávací cena
160 000 CZK
   |   6 400 EUR
Dosažená cena
410 000 CZK
   |   16 400 EUR
Námět zimní horské krajiny není v Kubínově tvorbě příliš častý. Jako obvykle i zde zachycuje krajinu z dálky a člení ji jasně definovanými horizontáními liniemi. Co zde ale postrádáme je detailní prvek v popředí, většinou to bývají stromy nebo kamenná zídka či detail cesty. Zde je nejbližším "detailem" vesnice s dominantní věží kostelíka. Detailnost malby pak odpovídá vzdálenosti. Zajímavá je i práce se světlem. Kubín se od počátku dvacátých let snažil zachytit jižní měkké světlo Provence, které se stalo charakteristickým prvkem jeho krajin. Hlavní nebyly barvy, ale právě světlo. Představované dílo, ač zachycující tolik odlišnou krajinu Alp se studeným vysokým světlem, v sobě snoubí konstrukční zásadu- světlo, linie, barva. Sběratelsky je obraz zajímavou komoditou jednak pro samotný námět, ale také jako doklad Kubínova systematického a promyšleného utváření krajiny. Olej na plátně, signováno vpravo dole Coubine. Na zadní straně identifikační štítek s nápisem Mont Genévr - L`hiver 1927.