Lot 88
Adriena Šimotová (1926 - 2014) OKO I

99 x 99 cm (v x š)

Vyvolávací cena
320 000 CZK
   |   12 800 EUR
Dosažená cena
320 000 CZK
   |   12 800 EUR
Adriena Šimotová patří k nejvýraznějším uměleckým osobnostem generace 60. let. Působila ve výtvarných skupinách UB 12 a G7. Z profesorů její tvorbu, jak sama přiznává, asi nejvíce ovlivnil Josef Kaplický, u něhož osm let studovala na pražské VŠUP. Jedním z témat, kterým Šimotová soustavně věnovala svou pozornost, a které rozvíjela, byl člověk ve své fyzické podobě. Často témata zpracovávala v cyklech: cyklus Co tělo vyzařuje; Oči; Poznamenaná hlava; Rozhovorem a řada dalších. Neoddělitelnou součástí autorčina specifického vyjádření je od 80. let i ruční papír, zpracovávaný nejrůznějšími technikami. Nabízené dílo je z cyklu Oko I-III. Uvedeno v soupisu díla v rámci katalogu: Adriena Šimotová, Národní galerie, Galerie Pecka, 2001, str. 291, č. 779. Získáno ze sbírky spisovatelky a cestovatelky Nelly Rasmussenové. Pigment, barevný ruční papír, signováno a datováno dole uprostřed.