Lot 64
Roman Havelka (1877 - 1950) POHLED NA CORNŠTEJN OD SEVERU

166 x 220 cm (v x š)

Vyvolávací cena
600 000 CZK
   |   24 000 EUR
Autor náleží ke krajinářům, kteří prošli klasickým školením. Začínal na pražské Uměleckoprůmyslové škole u Stanislava Suchardy a Felixe Jeneweina a posléze přešel na Akademii k Juliu Mařákovi a Antonínu Slavíčkovi. V roce 1901 získal Hlávkovo stipendium, které využil k cestě po Dalmácii a Itálii. Tato cesta Havelkovu tvorbu, která sice vychází z realismu, ovlivnila v pojímání světla. Krajinu zobrazuje moderním lyrickým způsobem, moderním rukopisem za použití principů sfumata. Proslul jako malíř Podyjí i jako ilustrátor publikace slavného spisu Augusta Sedláčka o českých hradech a zámcích. Dílo publikováno pod názvem Ze starých dob v: Dílo - umělecký měsíčník Jednoty umělců výtvarných, ročník XI., 1913, str. 116. Olej na plátně, signováno a datováno vpravo dole Rom. Havelka 1912.