Lot 78
Jan Bauch (1898 - 1995) PORTRÉT MLADÉ DÁMY

62 x 51,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
160 000 CZK
   |   6 400 EUR
Dosažená cena
420 000 CZK
   |   16 800 EUR
Přestože Jan Bauch prošel veskrze klasickým školením u Emila Dítěte, Vratislava Brunnera a Maxe Švabinského, je jeho dílo všechno, jen ne odraz klasického náhledu na zobrazování viděného. Bauchova tvorba má v průběhu času mnoho odlišných poloh, avšak tematický okruh je v zásadě stejný. Jedním z častých námětů je právě žena. Nabízený portrét mladé dámy je výmluvným dokladem autorovy snahy o silně expresivní vyjádření, která se v jeho tvorbě prosazuje od druhé poloviny 30. let. Charakteristická je sytá kontrastní barevnost, dramatická hra světla a stínu, energické tahy štětce, zkratkovitost. Obdobnou barevnost i dynamickou malířskou techniku použil například v díle Belveder z roku 1942. Obraz pochází ze soukromé sbírky, jejíž majitel plátno získal přímo od autora. Olej na plátně, signováno a datováno vlevo nahoře. Na zadní straně autorovo věnování.