Lot 51
Miloš Jiránek (1875 - 1911) STUDIE DÍVKY V MODRÝCH ŠATECH

47 x 33,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   4 800 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK
   |   4 800 EUR
Miloš Jiránek má ve vývojovém proudu českého moderního malířství důležité a nezastupitelné místo. I přesto že zemřel ve velmi mladém věku, stihl se podílet na založení SVU Mánes, na vedení Volných směrů, spoluorganizoval zásadní výstavy Rodina (1902) a Muncha (1905). Sám studoval na Akademii u Maximiliána Pirnera a Vojtěcha Hynaise, a důležitou součástí jeho poznání byly četné cesty do zahraničí, obzvláště do Francie. Profesor Jiří Kotalík, který v roce 1997 připravil Jiránkovu výstavu, považuje malířovo dílo za jeden z nejkultivovanějších uměleckých projevů v malbě počátku 20. století u nás. Nabízená malba je příbuzná sérii Bílých studií, které jsou datovány rokem 1910 a patří k vrcholům Jiránkovy tvorby. Olej na kartonu.