|  tisk
Lot 4

Anonym
ARCHA NOEMOVA

JARNÍ AUKCE 2019

Vyvolávací cena: 130 000 CZK (5 098 EUR)
Dosažená cena: 110 000 CZK (4 314 EUR)
období: Konec 17. století
technika: Olej, plátno
rozměry: 99 x 216 cm (v x š)
stav: Restaurováno

Biblické vyprávění připisuje stavbu archy Noemovi, který tak učinil na Boží příkaz, aby se spolu s dalšími sedmi lidmi a zástupci zvířat zachránil před potopou, která měla zničit zkažený svět. Příběh se stal předmětem rozsáhlých i uměleckých zpracování v judaismu, křesťanství a islámu a teologických interpretací (archa jako symbol církve zachraňující lidstvo). Obraz popisuje část z příběhu, kdy Noe měl přivést do archy ze všech živočišných druhů po dvou jedincích (samec a samice) a z některých druhů po sedmi (pro pozdější obětní použití). Původně mu předcházel malý obraz na mědi od Jana Brueghela st. (1568–1625) „Zvířata nastupují do Noemovy archy“ (dnes v Paul Getty Trust v Malibu). Jeho variaci pak namaloval antverpský souputník Jana Brueghela, Frederick Bouttats st. (1590–1661) v jeho obrazu „Zvířata nastupují do Noemovy archy“ (měď; 48,8 × 64,8 cm). Je pravděpodobné, že nabízený obraz je jeho malířsky zjednodušenou zvětšeninou, rozvrženou na podélný formát, který sloužil nejspíše jako supraporta nad dveřmi. Konzultováno s PhDr. Hanou Seifertovou. Restaurováno.

Obrázky ve vysokém rozlišení ke stažení zde

Poslat dotaz na předmět

×

Děkujeme za projevený zájem o novinky a informace z ARTHOUSE HEJTMÁNEK.

×

Odhlášení ze zasílání newsletteru ARTHOUSE HEJTMÁNEK.

×

Poslat dotaz na předmět

×

Sdílet detail předmětu