Lot 74
Jan Slavíček (1900 - 1970) Z FRANCOUZSKÉ RIVIÉRY

1925
Olej, plátno
54 x 96 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: Jan Slavíček

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 549 EUR
Dosažená cena
85 000 CZK
   |   3 333 EUR

Originální, okouzlující a velmi vzácné dílo Jana Slavíčka, je od autora, který patří k charakteristickým představitelům generace narozené kolem roku 1900. Tato generace vnesla do našeho umění avantgardní výboje i nový senzualistický vztah ke skutečnosti. A jak uvádí dále PhDr. Rea Michalová, Ph.D. ve svém odborném posudku: „Slavíčkovo dílo je rozděleno mezi práci krajinářskou, tvorbu zátiší a řadu menších i monumentálních obrazů Prahy. Ve své krajinářské tvorbě čerpal inspiraci v kraji Orlických hor (Orlická Rybná) a při častých zahraničních cestách. Posuzovaný obraz představuje jeden z bravurních výsledků Slavíčkova pobytu v Cagnes-sur-Mer na Azurovém pobřeží na jaře roku 1925. Jednalo se o první slavný zahraniční zájezd krajinářské speciálky Otakara Nejedlého. (...) Je jedním z krásných dokladů krystalizace Slavíčkova výtvarného typu, v duchu jeho přesvědčení, že ‚největší poezie a krása je uložena ve skutečnosti, v přírodě, v realitě – je jen [za]potřebí ji tam objevit a ovšem umět malířsky vyjádřit‘. Autor se zde plně oddává kouzlu středomořské přírody, svůj prudký malířský temperament však usměrňuje jasným výtvarným řádem v plné vyváženosti hmot a odstupňovaných terénních plánů. Noblesní šířkový formát nechává plně zaznít zvolený motiv, zachycený s malířskou a koloristickou bravurou, jež upomíná jak na francouzské klasiky Corota či Courbeta, tak zejména na tehdy aktuální příklad André Deraina. Obraz Z Francouzské riviéry je nesmírně půvabným Slavíčkovým dílem, které vyzařuje vnitřní pohodu a soulad člověka s krajinou ‚až kouzelného zabarvení (…) a zbožného oddání‘ (J. Slavíček)“. Restaurováno.