Lot 36
František Tkadlík (1786 - 1840) BIBLICKÝ NOVOZÁKONNÍ VÝJEV

26 x 36,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
180 000 CZK
   |   7 200 EUR
Biblická scéna, pro autora velmi typická, ikonograficky vychází z evanglelia sv. Marka, 10; 13 - 16, kde Ježíš říká svým učedníkům: "Nechte děti přicházet ke mně, nebraňte jim, neboť takovým patří království Boží". Výjev zasazený do krajiny s architekturou se zjevným odkazem k italské malbě, se soustředí na figurální skupinu. Právě studiu velkých figurálních kompozic se Tkadlík věnoval při svém pobytu (1824-1832) v Římě. Patrný je vliv nazarenismu také v použité barevnosti a světelné modelaci. Podle Dr. Blažíčkové-Horové je toto rozměrově drobné dílo ukázkou autorova pozdního římského období, které svědčí o jeho malířském mistrovství. Odborný posudek PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová. Olej na dřevě, nesignováno.