Lot 74
Miloš Alexander Bazovský (1899 - 1968) CESTA PRI STREČNĚ

35 x 50 cm (v x š)

Vyvolávací cena
350 000 CZK
   |   14 000 EUR
Dosažená cena
350 000 CZK
   |   14 000 EUR
Dílo pochází nejspíše z roku 1929, tedy roku, který je pro Bazovského přelomovým. V tomto roce navštívil Francii a seznámil se s moderní francouzskou malbou, obzvláště na něj zapůsobilo dílo Paula Gauguina. Po svém návratu na Slovensko se začal intenzivně věnovat právě slovenské tematice, barevnost jeho obrazů nabrala zemitých tónů v kombinaci se zelenou a modrou. Dílo pochází z rodiny Josefa Gregora Tajovského, významného slovenského spisovatele, dramatika a básníka, který dlouhá léta působil v Martině, kde tvořila řada slovenských moderních malířů, včetně Bazovského. Obraz byl autorovým osobním darem J. G. Tajovskému. Olej na plátně, signováno vpravo dole Bazovský, vzadu na blind rámu přípis s datací.