Lot 72
Oldřich Blažíček (1887 - 1953) INTERIÉR KOSTELA NANEBEVZETÍ P. MARIE A SV. MIKULÁŠE VE ŽĎÁRU NAD SÁZAVOU

90 x 79,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
180 000 CZK
   |   7 200 EUR
Dosažená cena
410 000 CZK
   |   16 400 EUR
Malba bravůrně vystihuje světelnou atmosféru barokního interiéru, ostré světlo dopadající do chóru a osvětlující hlavní oltář s bohatou figurální výzdobou a malbami Michaela Willmanna, kontrastuje s intimitou varhanní kruchty, chórových lavic a modlící se postavy, které jsou zahaleny do teplého stínu. Blažíček byl mistrem mnoha žánrů, interiéry kostelů však patřily k jeho oblíbeným. Chrámové prostory zachycoval v Čechách, na Moravě, na Slovensku, ale i v Podkarpatské Rusi nebo Benátkách či v Římě. K mnohým kostelům se vracel, jak dosvědčují malby interiéru savatovítské katedrály. I kostel ve Žďáru maloval autor vícekrát. Malířova vnučka, historička umění PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová, považuje nabízené dílo za stěžejní a bude zařazeno do autorovy monografie, kterou připravuje, a která bude vydána v příštím roce u příležitosti stotřicátého výročí autorova narození. Původně ze sbírky Jana Masaryka. Odborný posudek PhDr. Blažíčková-Horová. Olej na dřevě, signováno a datováno dole uprostřed O. Blažíček 1927.