Lot 65
Franz Metzner (1870 - 1919) MADONA - MATKA S DÍTĚTEM

53,5 cm (v)

Vyvolávací cena
250 000 CZK
   |   10 000 EUR
Dosažená cena
350 000 CZK
   |   14 000 EUR
Práce českého Němce jsou ponejvíce spojovány s architekturou. Metzner se podílel na výzdobě řady významných staveb v Rakousku, Německu i v Čechách, mezi nejznámější ale patří nejspíše výzdoba Stocletova paláce v Bruselu. Nabízená plastika náleží do autorova pozdního díla, pro něž jsou typické hladké esovité linie. Za povšimnutí zcela jistě stojí preciznost, s jakou jsou vypracovány detaily, které na terakotové variantě nejsou tolik patrné. Terakotová verze publikována v: Franz Metzner Ein Bildhauer der Jahrhundertwende in Berlin-Wien-Prag-Leipzig. Mnichov, 1977, str. 98, obr. 55. Větší kamenná verze, nazvaná Matka a datovaná 1912, byla publikována v časopise: Die Kunst, 1912, str. 515. Kararský mramor, neznačeno.