Lot 68
Demetre Haralamb Chiparus (1886 - 1947) MALÁ SMUTNÁ

30 cm (v)

Vyvolávací cena
240 000 CZK
   |   9 600 EUR
Dosažená cena
270 000 CZK
   |   10 800 EUR
Chiparus je významným představitelem stylu Art deco. Z rodného Rumunska odešel do Itálie, kde prošel školením u Raffaella Romanelliho. V roce 1912 natrvalo přesídlil do Paříže a studoval na École des Beaux-Arts, mimo jiné u Jeana Bouchera. O dva roky později již vystavuje na pařížském Salonu. Pro autorovu stěžejní tvorbu z prvních dvou dekád 20. století jsou typické štíhlé éterické tanečnice, inspirované ruskými balerínami a tanečnicemi z Orientu. Věhlas Chiparusovy tvorby vedl i ke spolupráci se slavnou manufakturou Friedricha Goldscheidera. Charakteristická je pro autora rovněž kombinace slonové kosti se zlaceným nebo polychromovaným bronzem. Signováno D H Chiparus. Slonová kost, zlacený bronz, mramorový podstavec.