Lot 57
Jan Preisler (1872 - 1918) NA VYJÍŽĎCE VE STROMOVCE

49 x 69,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
1 800 000 CZK
   |   72 000 EUR
Dosažená cena
3 500 000 CZK
   |   140 000 EUR
Dosud neznámé dílo je nově objevenou prací zakladatele české moderní malby, Jana Preislera. Scéna se odehrává jakoby ve dvou plánech: první plán zachycuje kočár se dvěma dámami a s kočím, taženým bílým grošákem. Druhý plán pak tvoří parková krajina, která je svým stylem malby příbuzná obrazům Žlutá krajina a Zelená krajina, oba z roku 1908. Profesor Wittlich řadí nabízený obraz mezi studie, které Preisler maloval po roce 1905, kdy po dokončení rozsáhlé série děl s tématem Černé jezero hledal nový směr. Důležitým impulsem v tomto hledání byly obrazy Paula Gauguina, které měl Preisler možnost vidět v roce 1906 v Paříži a z nichž čerpal poučení ve smyslu modelace barvou a barevnými plochami. Dílo pochází z významné sbírky MUDr. Ladislava Součka. Olej na plátně, nesignováno, původní rám Jindřich Eck. Odborný posudek Prof. Petr Wittlich, rozbor barev Ing. Michal Pech.