Lot 75
Oskar Matysek (1885) DĚTI U MARINGOTKY

20. léta 20. století
Olej, překližka
60 x 47,5 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: O.MATYSEK, vzadu skica dvou hlav a přípis: č.11/ orig. O. Matysek/ Paříž - k 3000,-

Vyvolávací cena
20 000 CZK
   |   784 EUR

Výjev z cirkusového prostředí pochází od jednoho z bratrů Matysků, Oskara. Jak o tom svědčí i rub obrazu, kde můžeme sledovat skici dalších postav s popiskem orig. O. Matysek/ Paříž (…). Dvojice umělců pocházející z Moravy, z nichž o něco známější bratr Petr, školený u prof. Bachera na Akademii ve Vídni, podnikala studijní cesty do Francie, Itálie, Německa. Ve dvacátých letech strávil O. Matysek šest let ve Francii malováním především krajin, městských scenérií a rušných ulic Paříže. Z tohoto období patrně pochází i procítěná momentka s dvěma dětmi před maringotkou, z jejíž suverénní a zároveň jemně odstíněné malby dýchá francouzský vliv.