Lot 17
Georges Michel (1763 - 1843) KRAJINA S VĚTRNÝMI MLÝNY

1. čtvrtina 19. století
Olej, plátno
49 x 59,5 cm (v x š)
Vzadu na rámu nápis: Georges Michel

Vyvolávací cena
140 000 CZK
   |   5 490 EUR

Kompozice obrazu zachycuje výsek krajiny v okolí Paříže s působivou atmosférou nebe. Zobrazuje uprostřed tři postavy na cestě, za nimiž na horizontu ční větrné mlýny s chalupou. V pozadí obrazu tušíme vodní plochu. Významný předchůdce Barbizonské školy, francouzský krajinář G. Michel, byl jako malíř za svého života prakticky neznámý. Narodil se v Paříži, jeho prvním učitelem byl prof. historické malby Leduc a později studoval u Nicolase-Antoina Taunayho. Ačkoli vystavoval na Pařížském salonu, nedosáhl za života velkého uznání a živil se jako kopista a restaurátor se specializací na nizozemskou malbu. Většina jeho děl se zaměřuje na venkovskou krajinu v okolí Paříže. Byl ovlivněn holandskými malíři, jako byli Jacob van Ruisdael a Meindert Hobbema. Po jeho smrti byl na desetiletí zapomenut a první velká výstava jeho díla se uskutečnila v roce 1927. Dnes jeho díla najdeme v muzeích po celém světě, včetně Metropolitního muzea umění, Portlandského muzea umění, Vanderbilt University Gallery, Strasbourg Musée des Beaux Arts, Victoria a Albert muzea a v mnoha dalších.