|  tisk
Lot 50

VINCENC BENEŠ (1883–1979)
RODINA

VEČERNÍ AUKCE 2018

Vyvolávací cena: 190 000 CZK (7 451 EUR)
Dosažená cena: 410 000 CZK (16 078 EUR)
období: Kolem 1908
rozměry: 38 x 47 cm (v x š)

Olej, plátno. Obraz, jenž pochází ze sbírky Benešova přítele sochaře Karla Dvořáka, je vzácnou ukázkou velmi raného autorova díla. Pochází z období těsně po studiu Beneše na pražské AVU a jeho návratu ze studijních cest v Německu a Paříži, po němž se v tvorbě již odráží vliv francouzského moderního malířství, zejména fauvismu a kubismu. V českém umění se pak dostává do středu dění a inspiruje se jak stylově, tak námětově tvorbou členů Osmy a Skupiny výtvarných umělců, z nichž nejvíce především Bohumilem Kubištou. Jak uvádí v odborném posudku PhDr. Mahulena Nešlehová: „Obraz představuje setkání u stolu, na němž spočívá světlo a modeluje přítomné osoby, a to vpravo sedící ženu v šátku, tvář dívky, vlevo sedícího muže a zezadu pojatou matku s dítětem. V roce 1908 (do října 1908) sdílel Beneš s Kubištou společný ateliér (viz B. Kubišta, Korespondence a úvahy, Praha 1960). Tehdy se příslušníci Osmy (Beneš vystavoval na druhé výstavě konané v létě 1908 v Topičově salonu) zabývali výrazovými možnostmi kontrastních barev, a Kubišta se navíc věnoval tematice všedního dne (z roku 1908 připomeňme jeho pastely Pradlen, a obrazy Ve vlaku a V kuchyni).“ Obrázky ve vysokém rozlišení ke stažení zde

Poslat dotaz na předmět

×

Děkujeme za projevený zájem o novinky a informace z ARTHOUSE HEJTMÁNEK.

×

Odhlášení ze zasílání newsletteru ARTHOUSE HEJTMÁNEK.

×

Poslat dotaz na předmět

×

Sdílet detail předmětu