|  tisk
Lot 1

Pieter Coecke Van Aelst (1502 - 1550), následovník
SVATÁ RODINA S ANDĚLEM

JARNÍ AUKCE 2019

Vyvolávací cena: 450 000 CZK (17 647 EUR)
období: 2. čtvrtina 16. století
technika: Olej, dřevěná deska
rozměry: 95 x 42 cm (v x š)
signováno: Značeno dole uprostřed kovovým štítkem na rámu s nápisem: COLLECTION PRINCE/ ESTER HAZY/ BUDAPEST. Vzadu štítek s nápisem: PRINCE ESZTERHAZY/ BUDAPEST a opatřeno pečetí

Unikátní desková malba Svaté rodiny je dílo mimořádné kvality, které zaujme od promyšlené kompoziční osnovy, harmonicky vyvážené barevnosti, po rukopisně skvěle zachycené povrchy materiálů. Rovněž líbezně a produchovněle jsou zachyceny jednotlivé figurální typy. Postava Panny Marie, jako nejbližší prostřednice k Bohu, je zde zosobněním mateřství, pokory a oddanosti, sedí u stolu, oděna je v rudý plášť a na  klíně má nahého Ježíška, který k ní upíná ruce. Pozadí je členěno na dvě poloviny, v pravé části s oknem, jímž se k dvojici naklání Josef, a které skýtá průhled do krajiny.  Pieter Coecke van Aelst byl vynikající vlámský malíř, sochař, architekt, návrhář dřevorytů, zlatnických prací, vitráží a tapisérií. Pracoval v Antverpách a Bruselu a byl jmenován dvorním malířem Karla V. Byl rovněž polyglot a překládal antické i moderní italské pojednání o architektuře do vlámské (holandské), francouzské a německé řeči. Jeho knihy hrály klíčovou roli v šíření renesance a přispěly k přechodu z pozdněgotického slohu v severní Evropě. Z Itálie se vrátil do Antverp, kde zdědil velmi produktivní dílnu svého otce. Originál obrazu Svatá rodina s andělem (pravoúhlá deska na výšku, 95 x 72 cm) se nachází v soukromé sbírce. Také tato práce jeho následovníka má vysokou malířskou kvalitu. Námět obrazu byl velmi oblíbený, často opakovaný v různých menších obměnách, např. různé pozadí, architektury nebo krajiny, či odlišně pojaté Mariino roucho (jak dokládá dokumentace v Rijksbureau voor kunsthistorische Documentatie v Haagu). Obraz výstižně charakterizuje styl Pietera Coecka, v pozadí má bohatou krajinu s alejí stromů, cestou a domy. Hodnotu obrazu ještě zvyšuje významná provenience - původ ze sbírky Esterhazy. Konzultováno s PhDr. Hanou Seifertovou. Restaurováno.

Obrázky ve vysokém rozlišení ke stažení zde

Poslat dotaz na předmět

×

Děkujeme za projevený zájem o novinky a informace z ARTHOUSE HEJTMÁNEK.

×

Odhlášení ze zasílání newsletteru ARTHOUSE HEJTMÁNEK.

×

Poslat dotaz na předmět

×

Sdílet detail předmětu