předchozí<br />dílo předchozí
dílo
další
dílo
další<br />dílo
ZÁTIŠÍ S POHÁREM A JABLKY

Emil Filla ZÁTIŠÍ S POHÁREM A JABLKY

Vyvolávací cena
1 100 000 CZK
   |   44 000 EUR
Lot 132 132
Rozměry
24 x 33 cm (v x š)
Popis
Olej na plátně, původní autorský rám | 1930 | Sign. vpravo dole "Emil Filla 30"

Zátiší Emila Filly můžeme vnímat jako soubor všedních věcí v domácnosti na stole. Avšak způsob, jakým jsou umělecky zpracovány a který odráží jeho tvorbu ve 30. letech se od umírněných holandských zátiší dramaticky liší. Objekty na stole jsou ve Fillově pojetí součástí vyprávění. Někdy jsou postaveny vedle sebe jako harmonické celky, jindy spolu soupěří o prostor. Běžné a zároveň záhadné. Stůl či plátno se zátiším se mu stávají projekční plochou, kam promítá kubistické drama. „Zátiší s pohárem a jablky“ je důležitým dílem skládačky ve Fillově tvorbě, který převrací dosavadní bílý základ, ukončuje bílé období, nastoluje v kompozici dominanci černé a stupňuje napětí. Můžeme ho považovat za jedno z prvních děl, které se takovou charakteristikou může pyšnit. K dílu patří autorský rám. Sám Filla říkal: „Ideálem by byl rám srostlý s obrazem, asi jak je tomu u ikon.“ Ústředním tématem umělecké tvorby Emila Filly byl kubismus a svoboda uměleckého projevu. Tento významný a duchem hloubavý malíř, grafik, sochař a výtvarný kritik se stal hybným prvkem principů kubismu a později také českého surrealismu. Stal se vůdčí osobností skupiny Osma jejíž vznik podnítila výstava Edvarda Muncha v roce 1905. K dílu je vypracován odborný posudek PhDr. Rey Michalové, Ph.D.