Lot 27
HONOSNÁ OSMANSKÁ ŠAVLE

Vyvolávací cena
900 000 CZK
   |   36 000 EUR
Honosná osmanská šavle z první poloviny 17. století ve stříbrné zlacené soupravě, zdobené plastickými florálními motivy a zlatem inkrustovanými destičkami z jadeitu, osazenými tyrkysy. Čepel vyrobená v 17. století má značku IPZD, která je známá na mnoha polských šavlích v té době. Široký žlábek, v dolní třetině se rozšiřuje a pod záštitou má dva hřbetní žlábky v délce asi 15 cm. Délka čepele 80 cm. Šavle tohoto typu nazval prof. Zdislaw Zygulski jako "šavle v imperiálním stylu. Původně se vyráběly v sultánských dílnách v Istambulu. Byly používány vysokými hodnostáři pro slavnostní účely a nebo jako diplomatický dar. Šavle a palaše tohoto typu se nacházejí ve sbírkách moskevského Kremlu, krakovského Wawelu, ve Varšavě, v Drážďanech, v Budapešti a Istambulu. Její výskyt na trhu je velmi výjimečný, jedná se o skutečnou raritu muzeální kvality. Celková délka šavle s pochvou 97 cm. Literatura: Žygulski , Z. , Stara broň W Polskich Zbiorach, Wydanie II Poprawione, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warsawa, 1982 Žygulski , Z., Sztuka islamu w zbiorach polskich, Wydawnictvo artystyczne filmove, Warszawa, 1989 Žygulski , Z., Ottoman Art in the Service of the Empire, New York University Press, New York, 1992 Mironov., O.,E. Tikhomirov, Ornamental weapons and horse accoutrements of the 17th and 18th centuries, State Museums of the Moscow Kremlin, MA Fine Art, Moscow, 1986 Digard, J-P. ed., Chevaux et cavaliers arabes dans les arts d'Orient et d'Occident, exhibition catalogue, Institut du monde arabe, Paris, 2003 Tuzcan, H., Children of the Ottoman Seraglio: Customs and costumes of the princes and princesses, Istanbul 2006