Lot 186
Pravoslav Kotík (1889 - 1970) KOMPOZICE

1962
olej, plátno, karton
36 x 52,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: P Kotík 62

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR

Kotík prošel studiem na UMPRUM i AVU v Praze a v průběhu 20. let se stal členem zásadních uměleckých spolků; Spolku výtvarných umělců Mánes a Umělecké besedy. Zde se potkal s umělci K. Holanem, M. Holým a K. Kotrbou, s nimiž v roce 1924 spolu založil Sociální skupinu HoHoKoKo, jež se zaměřovala na realistické náměty a sociální tematiku. Kotíkova tvorba osciluje od expresionismu a fauvismu až k neoklasickým dílům. Kompozice je nanesena impulzivním vrstvením barvy a stěžejními stavebními prvky jsou gesto, pohyb a ostrý kontrast.