Lot 125
Zdeněk Tůma (1907 - 1943) PŘÍSTAV VE FRANCII

1937
olej, plátno
60,5 x 50 cm (v x š)
sign. dole uprostřed: Tůma 37

Vyvolávací cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR
Dosažená cena
290 000 CZK
   |   12 083 EUR

Všestranně nadaný umělec, vystudoval AVU v Praze u prof. Hynaise a Obrovského a stal se členem Jednoty výtvarných umělců, další studium absolvoval soukromě v Paříži. V roce 1936 cestoval znovu do Francie a zůstal tam déle než rok. Krátce se podíval do Londýna a pak se vrátil do Bordeaux. Maloval v okolí Perpignanu a rok strávil v rbářské vesničce Collioure. Kreslil do humoristických časopisů a roku 1936 podnikl studijní cesty po Anglii a Španělsku. V roce 1939 uspořádal svou první samostatnou výstavu v Topičově salonu v Praze a později také ve Vilímkově galerii, tamtéž. Scénografické zakázky jej přivedly do prostředí pražské bohémy. Zde se setkal s Adinou Mandlovou, s níž se později oženil,avšak po krátkodobém a nešťastném manželství ukončil svůj život sebevraždou. Z roku 1937 pocházejí díla, která propojují energické rozvržení látky a dramatickou rytmizaci námětu. Vkládal do barevné hmoty něco z tklivé baladičnosti. Přístavy z roku 1937 stojí přímo na přelomu cesty od fauvistické exprese k dynamické expresi.