Lot 158
Otakar Kubín (1883 - 1969) AUTOPORTRÉT

61 x 50 cm (v x š)

Vyvolávací cena
1 800 000 CZK
   |   72 000 EUR
Dosažená cena
4 800 000 CZK
   |   192 000 EUR
Obraz pochází z Kubínova pařížského období, kam odešeli se svou ženou v roce 1912, a kde oba prožívali nelehké časy. Dílo vzniklé v letech 1912-14 je výjimečné hned z několika důvodů. Prvním je fakt, že se figura, potažmo portrét v Kubínově tvorbě vyskytuje jen zřídka, a pokud se jimi už zabývá, má to vždy hlubší důvod než jen zachytit podobu. Jedná-li se v tomto případě o autoportrét, nabízí se nám pohled hluboko do autorovy duše. Silně expresívní malba je vytvářena nanášením barev v plochách, v typickém kolorytu. Formálně se kromě expresionismu hlásí i ke kubismu, a to geometrizací forem, ovšem k jejich rozkladu v duchu kubismu nedochází. Dalším důvodem proč považovat obraz za mimořádný, je malý počet olejomaleb z tohoto období. Autor procházel hlubokou existenční krizí, nedostávalo se mu prostředků na barvy a plátna, a tak se věnoval technikám méně finančně náročným, jako byla kresba a grafika. Olej na plátně, signováno vpravo nahoře Kubín. Posudek - Prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc.