Lot 223
Běla Kolářová (1923 - 2010) DÁMY A KOUZLO UNIFORMY

1979
překližka, asambláž
106,5 x 89 cm (v x š)
signováno a datováno vpravo dole: Běla Kolářová 79

Vyvolávací cena
240 000 CZK
   |   10 000 EUR
Dosažená cena
470 000 CZK
   |   19 583 EUR

Běla Kolářová pracovala na výtvarných experimentech souběžně se svým manželem Jiřím Kolářem. Zprvu pracovala s fotografickými metodami a během šedesátých let začala fotografie předmětů a drobné předměty aranžovat do geometrických rastrů. Dílo Dámy a kouzlo uniformy je výjimečné jednak svým formátem, rovněž zde spatřujeme přechod o striktní geometrie k rozvolněnosti, kterou v díle spatřujeme nad šachovnicí s využitím vlásenek a odznaku. V roce 1979 odjeli manželé Kolářovi do Berlína a následně do Paříže. Název díla tužkou vpravo dole: DÁMY A KOUZLO UNIFORMY a verso na štítku s autorčinou adresou.