Lot 224
Libor Vojkůvka (1947 - 2018) KOČIČÍ HRA

1981
olej, plátno
85,5 x 119 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Vojkůvka Libor 1981

Vyvolávací cena
220 000 CZK
   |   9 167 EUR
Dosažená cena
480 000 CZK
   |   20 000 EUR

Libor Vojkůvka celoživotně lnul k přírodě, vyučil se původně zahradníkem a malbě i kresbě se naučil sám. Pilně studoval odborné a restaurátorské knihy, kde čerpal znalosti technik starých mistrů. Velmi se to projevilo v jeho pracovním postupu, kdy dílo pečlivě rozvrhl a pracoval velmi pomalu pečlivě a detailisticky a vrstvením jednotlivých lazur vytvářel objemy zobrazovaného světa. Koncem roku 1979 se uskutečnila první souborná výstava jeho obrazů v Krajském vlastivědném muzeu v Olomouci, tatáž výstava o dva roky později v pražském Památníku písemnictví. V druhé polovině 70. let vytvořil příbuznou kompozici se dvěma lvi, kteří bojují na život a na smrt. Mírně vyostřené kočkování dvou lvic v díle Kočičí hra bylo původně svatebním darem novomanželům.