Lot 54
Maximilian Joseph Haushofer (1811 - 1866) U JEZERA

40. léta 19. století
olej, plátno
79,5 x 106,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Haushofer

Vyvolávací cena
600 000 CZK
   |   25 000 EUR
Dosažená cena
600 000 CZK
   |   25 000 EUR

Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložený obraz U jezera je nepochybným a velmi krásným dílem mnichovského krajináře Maxilliana Haushofera. Haushofer přijel z Mnichova do Prahy na sklonku roku 1844, aby se zde ujal krajinářské školy Akademie. V Praze působil plných 22 let a jeho krajinářská škola se rychle stala pojmem. Námět k obrazu U jezera Haushofer našel v bavorských Alpách s jižními pohořími a jezery, kde nejčastěji hledal inspiraci. Zvláště Chiemsee s oběma ostrovy nepřestal zobrazovat až do konce života. Předložený obraz U jezera svou působivou kompozicí, kultivovanou barevností i brilantním malířským rukopisem je pro Haushofera typický a v plné šíři dokazuje mistrovství autora."