Project Stillness

Project Stillness

Stillness je digitální umělecké dílo Lukáše Dřevjaného a Jana Sládečka, které zachycuje diváka s jeho pohybem v chaotické abstraktní podobě. Záměrem díla je skrze estetiku a interaktivitu dosáhnout u diváka pocitu klidu a reflexe. Čím více je schopen dosáhnout stavu klidu, tím klidnější bude jeho odraz v uměleckém díle. Konečným důsledkem absolutního klidu je čistá reflexe.

Projekt Stillness spojuje umělecké dílo s tancem, kde tato role slouží jako estetizovaná interakce s dílem za pomoci kinematografie. Kombinace pohybu a digitálního obrazu/zrcadla je poměrně běžná a není vnímána jako nesourodé formy. Naopak, dochází zde k synergii. Dílo má diváka vybídnout k zamyšlení nad vlastní bytostí a fyzickou podobou a k vnímání přítomného okamžiku prostřednictvím otisku vlastní fyzické schránky do virtuálního prostředí. Každý jednoduchý pohyb vychyluje rovnováhu díla.

Koncept se opírá o principy meditace, kdy člověk pracuje s pozorností nad bezprostředními podněty, nad kterými tolik nepřemýšlí jako je spíše vnímá. To má ve výsledku očistný účinek. Interaktivita díla toto bezprostřední vnímání zjednodušuje, protože jde o hru. Divák si hraje s vlastním tělem a jeho estetickým digitálním odrazem. Vůle/myšlenka – pohyb – reakce.

Projekt byl natočen v prostoru GASK v barokní lékárně, tanec předvedla Zuzana Buchová. Video natočilo a sestříhalo studio Seeya Creative.

Název
Stillness (2022)
AUTOŘI
Lukáš Dřevjaný a Jan Sládečko
VÝSTAVY
Umění rámu (Galerie Arthouse Hejtmánek)
PRODEJ
Cena dohodou