Lot 227
Jiří Kolář (1914 - 2002) OBJEKT - STRUHADLO

60. léta 20. století
papírová chiasmáž, struhadlo
18 cm (v)
nesign.

Vyvolávací cena
15 000 CZK
   |   625 EUR
Dosažená cena
35 000 CZK
   |   1 458 EUR

Jiří Kolář nikdy nepřestal být básníkem. Ačkoliv je jeho tvorba hravá a plná hříček, systém využívání koláže a chiasmáže je sofistikovaným výsledkem dlouhého experimentování. Obraz, coby pouhý útržek reality uvádí Jiří Kolář do souvislostí, zatímco slovo se stává obrazem. Z básníka se transformoval ve výtvarníka, slovu dal trojrozměrnou podobu, všední předměty proměnil v básně. Destrukcí je dosahováno vzniku nového výrazového prostředku a příběh je vyprávěn objektem, jež se stává nositelem sdělení. Text je destruován natolik, že jeho čtení je abstrahováno v pouhé vnímání obrazových bodů a čar a konvenční vnímání je tím znemožněno. Původní funkce předmětu, který je nositelem koláže, je připomínána pouze tvarem a stává se ironickým nositelem nového významu. Chiasmáž je technika koláže, užívající papír potištěný znaky, roztrhaný na malé části a nalepený na podložku ve všech směrech jako „chiasmata“. Tvorba Jiřího Koláře se na umělecké scéně vyjadřuje mimořádným zjevem. Byl členem Skupiny 42, UB a Křižovatky. Představoval autoritu a osobnost, kolem které se shromažďovali nejrůznější umělci a intelektuálové. Koordinoval různé aktivity, např. samizdatovou edici Petlice a v roce 1977 podepsal Chartu 77. Od roku 1980 žil se svou manželkou Bělou v Paříži, kde společně s dalšími českými emigranty podporoval vydávání edice Revue K. Nabízené dílo bylo součástí výstavy konané v pražské Galerii 33 Interconex v roce 1992, která dílo reprodukovala na plakátu k výstavě. Dílo pochází z pozůstalosti umělce Vladimíra Preclíka.

GOTICKÁ MADONA

Lot 1 GOTICKÁ MADONA

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 667 EUR
Dosažená cena
40 000 CZK | 1 667 EUR
GOTICKÁ MADONA

Lot 2 GOTICKÁ MADONA

Vyvolávací cena
45 000 CZK | 1 875 EUR
Dosažená cena
45 000 CZK | 1 875 EUR
TROJICE SVATÝCH PATRONŮ

Lot 3 Neznámý Německý Mistr TROJICE SVATÝCH PATRONŮ

Vyvolávací cena
65 000 CZK | 2 708 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK | 3 333 EUR
STŘEDOVĚKÝ PROSPEKT PRAHY

Lot 4 Hartmann Schedel (1440 - 1514) STŘEDOVĚKÝ PROSPEKT PRAHY

Vyvolávací cena
9 000 CZK | 375 EUR
Dosažená cena
18 000 CZK | 750 EUR
BAKCHUS, HUDBA A AMOR

Lot 5 Johann Sadeler (1550 - 1600) BAKCHUS, HUDBA A AMOR

Vyvolávací cena
22 000 CZK | 917 EUR
Dosažená cena
22 000 CZK | 917 EUR
PIETA S ANDĚLY

Lot 6 Neznámý Italský Mistr PIETA S ANDĚLY

Vyvolávací cena
130 000 CZK | 5 417 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK | 5 417 EUR
JUDITA S HLAVOU HOLOFERNA

Lot 7 Paolo Veronese (1528 - 1588) (následovník) JUDITA S HLAVOU HOLOFERNA

Vyvolávací cena
160 000 CZK | 6 667 EUR
TŘI SUDIČKY

Lot 8 Hans von Aachen (1552 - 1615) (následovník) TŘI SUDIČKY

Vyvolávací cena
70 000 CZK | 2 917 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK | 4 583 EUR
VESNICKÝ TANEC

Lot 9 Neznámý Vlámský Mistr VESNICKÝ TANEC

Vyvolávací cena
60 000 CZK | 2 500 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK | 4 583 EUR
MANÝRISTICKÁ TRUHLA

Lot 10 MANÝRISTICKÁ TRUHLA

Vyvolávací cena
28 000 CZK | 1 167 EUR
Dosažená cena
43 000 CZK | 1 792 EUR
MANÝRISTICKÝ KABINET

Lot 11 MANÝRISTICKÝ KABINET

Vyvolávací cena
35 000 CZK | 1 458 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK | 2 917 EUR
KRAJINA S RUINAMI A ZVÍŘATY

Lot 12 Jan Baptist Weenix (1621 - 1660) (dílna) KRAJINA S RUINAMI A ZVÍŘATY

Vyvolávací cena
80 000 CZK | 3 333 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK | 5 833 EUR