Lot 63
Jindřich Prucha (1886 - 1914) JARNÍ KRAJINA

52,5 x 58,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
450 000 CZK
   |   17 647 EUR
Dosažená cena
1 600 000 CZK
   |   62 745 EUR
Olej, plátno. Sign. vlevo dole: Prucha. Verso: razítko výstavy v Mánesu. Na blindrámu tužkou nápis: p. Zeman, Praha VII, Kamenická 37. Jarní krajina s dramatickým nebem je prvotřídní ukázkou výtečného malířského rukopisu Jindřicha Pruchy z jeho vrcholného období tvorby. Celá Pruchova tvorba není rozsáhlá, maloval prakticky jen sedm let. Přesto patří k největším koloristům své doby. Od raných prací, v nichž se vyrovnával s impresionismem, se postupně promaloval k barvitějšímu výrazu. Jeho dílo lze považovat za originální syntézu evropských avantgardních směrů expresionismu a fauvismu. Rozhodujícím impulsem jeho umělecké dráhy byla návštěva výstavy francouzského moderního umění v Praze v roce 1907. Jeho malířská tvorba kolem roku 1910 dosáhla koloristických hodnot, souměřitelných s nejlepšími pracemi francouzských fauvistů. Přestože jeho dílo tvoří převážně tradiční náměty krajin a portrétů, Prucha je ve shodě s dobovými trendy zpracovává moderně, barvou i kompozicí. Osudovou krajinou se mu staly Železné hory, kde jeho otec zakoupil samotu zvanou Županda. Zde objevoval vnitřní rytmy přírody, maloval krajiny s nízkým horizontem, do nichž projektoval svou nevyrovnanou a depresivní osobnost. Pruchův nadějný umělecký nástup přerušila mobilizace. Tragická smrt na frontě první světové války předčasně uzavřela jeho tvorbu. Pohřben byl v hromadném hrobě. Restaurátorská zpráva a technologický průzkum ak. mal. Tomáš Berger.