Lot 34
Karl Pavlovič Briullov (1799 - 1852) JEZDKYNĚ SE PSEM

Cca 1850
Olej na plátně
61 x 51 cm (v x š)
Signováno: Vlevo dole "C.Brulloff"

Vyvolávací cena
450 000 CZK
   |   18 000 EUR
Dosažená cena
800 000 CZK
   |   32 000 EUR

Karl Briullov patřil ve své době k žádaným umělcům a Pařížský salon mu za jeho historické náměty udělil zlatou medaili. Žánrová a portrétní malba patřila k jeho nejsilnějším stránkám. Puškin a Gogol jeho obrazy přirovnávali k Rubensovi a Van Dyckovi a na portrétování ho najímaly různé slavné osobnosti, například operní skladatel Giovanni Pacini od něj nechal namalovat své dvě dcery - jejich portrét visí v Tretyakovské galerii. Při pohledu na mistrovské detaily portrétu Jezdkyně se psem není pochyb o značné malířské zkušenosti, tvář jezdkyně je velmi půvabná a porcelánově jemná, doplňky jsou detailně vypracované a kůň je namalován v dynamickém pohybu s velmi ušlechtilými jemnými rysy.

Publikováno: Gribanov, T.: Exhibition Russian School, oil paintings XVIII, XiX and XX century, Tatyana gallery, 1988. Str. 19.