Lot 104
Ivan Vasilijevič Kliun (1873 - 1943) KOMPOZICE S PRŮHLEDNOU ČERVENOU, HNĚDOU A MODROU

1920
Olej, plátno
79 x 60 cm (v x š)
Vpravo dole cyrilicí "I Kliun"

Vyvolávací cena
900 000 CZK
   |   36 000 EUR
Dosažená cena
900 000 CZK
   |   36 000 EUR

Dílo Kompozice s průhlednou červenou, hnědou a modrou patří mezi esenciální vyjádření nového směru suprematismu, jehož otcem se stal Kazimir Malevič. Realita abstrahovaná pouze do základních tvarů a zcela zbavená popisných kritérií se stala novým avantgardním hnutím, kam se přidal i jeden z jeho ikonických představitelů Ivan Vasilijevič Kliun, který se později věnoval i kubofuturismu. Kliun ve své Kompozici vytváří iracionální dvoudimenzionální prostor kde volně promítá geometrické tvary v základních barvách a podmaňuje je zákonům optiky. Kliun zcela odmítá podoby utilitariánského umění a vytváří umění, které vychází pouze ze samotného umění. Malířství suprematismu se stává vizuální podobou Chlebnikova zaumného jazyka, který hnutí inspiroval a vyjadřoval jeho směřování k transcendentnu. Učinil z předmětného umění inspirovaného konkrétním, umění zcela abstraktní vybízející jednotlivce ke kontemplaci nad světem nepředmětným.

Publikováno: Svetlana Kliunkova - Soloveichik: Ivan Vasilievich Kliun, 1994. Str.183.