Lot 69
Filip Andrejevič Maljavin (1869 - 1940) RUSKÁ DÍVKA

Cca 1910
Olej, plátno
81 x 65 cm (v x š)
Signováno: Vlevo dole "Ph. Maliavine"

Vyvolávací cena
750 000 CZK
   |   30 000 EUR
Dosažená cena
1 100 000 CZK
   |   44 000 EUR

Filip Andrejevič Maljavin se svými díly uvedl do české společnosti díky portrétní výstavě v roce 1933 pořádané českým sdružením malířů Myslbek. Maljavin byl v té době uznávaným a drahým umělcem. Modelem mu stáli králové a diplomaté, politici, pěvci i vědci. Byl žákem jednoho z největších ruských realistů - Ilji Répina. Malíř nikdy nepřijal bolševický režim a emigroval do Francie. Dnes je znám především díky svému jedinečnému stylu portrétování prostých venkovských žen. Nejpopulárnějším motivem tohoto autora jsou ruské dívky v pestrobarevných šátcích a sarafanech. Maluje je s lehkostí a dynamikou, mnohdy i při tanci a šarlatově rudé sukně se prakticky stávají jeho poznávacím znamením. Filip Andrejevič Maljavin pocházel z velmi skromných poměrů a venkovské motivy jej provázely celý jeho život. Přestože byl za své malby prostého venkova kritizován, nedá se jim upřít velkorysost formátu a ryzost barev.