Lot 206
Jiří Načeradský (1939 - 2014) PTÁCI

1966
olej, plátno
57 x 70,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: načeradský 66

Vyvolávací cena
95 000 CZK
   |   3 958 EUR
Dosažená cena
370 000 CZK
   |   15 417 EUR

Jiří Načeradský patří bezpochyby k nejvýraznějším osobnostem československé výtvarné scény druhé poloviny 20. století. Už během studií na Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel školením u prof. Vlastimila Rady, se v jeho tvorbě zřetelně projevoval vliv evropské klasické moderny, především však raného období Pabla Picassa. Načeradský od počátku uplatňoval v umělecké tvorbě vyhraněný smysl pro grotesknost. Ještě před polovinou 60. let se svým výtvarným projevem přiblížil vlně nové figurace a brzy na to se stal jedním z nejvýraznějších představitelů této výtvarné tendence. Mezi lety 1964 a 1967 vytvořil množství obrazů, ve kterých zkoumal možnosti deformace lidské figury, jež dovedl často do podob groteskních citací. Olej na plátně s názvem Ptáci z roku 1966 není v období druhé poloviny 60. let svým námětem ojedinělý, neboť motiv groteskního ptactva se v díle Načeradského začal objevovat již od roku 1964 (například v obraze Noc, zvířata, ptáci) a je přítomen až do roku 1967, kdy se malířova pozornost obrátila k možnostem transformace fotografie a problematice zachycení pohybu na plátně. Námět ptáků byl vedle olejů zpracováván též v akvarelu, tuši či kresbě. Na olejomalbě s výrazně kontrastním zeleným pozadím se v levém dolním rohu nachází, spolu s datací, signatura Načeradský 66.

GOTICKÁ MADONA

Lot 1 GOTICKÁ MADONA

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 667 EUR
Dosažená cena
40 000 CZK | 1 667 EUR
GOTICKÁ MADONA

Lot 2 GOTICKÁ MADONA

Vyvolávací cena
45 000 CZK | 1 875 EUR
Dosažená cena
45 000 CZK | 1 875 EUR
TROJICE SVATÝCH PATRONŮ

Lot 3 Neznámý Německý Mistr TROJICE SVATÝCH PATRONŮ

Vyvolávací cena
65 000 CZK | 2 708 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK | 3 333 EUR
STŘEDOVĚKÝ PROSPEKT PRAHY

Lot 4 Hartmann Schedel (1440 - 1514) STŘEDOVĚKÝ PROSPEKT PRAHY

Vyvolávací cena
9 000 CZK | 375 EUR
Dosažená cena
18 000 CZK | 750 EUR
BAKCHUS, HUDBA A AMOR

Lot 5 Johann Sadeler (1550 - 1600) BAKCHUS, HUDBA A AMOR

Vyvolávací cena
22 000 CZK | 917 EUR
Dosažená cena
22 000 CZK | 917 EUR
PIETA S ANDĚLY

Lot 6 Neznámý Italský Mistr PIETA S ANDĚLY

Vyvolávací cena
130 000 CZK | 5 417 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK | 5 417 EUR
JUDITA S HLAVOU HOLOFERNA

Lot 7 Paolo Veronese (1528 - 1588) (následovník) JUDITA S HLAVOU HOLOFERNA

Vyvolávací cena
160 000 CZK | 6 667 EUR
TŘI SUDIČKY

Lot 8 Hans von Aachen (1552 - 1615) (následovník) TŘI SUDIČKY

Vyvolávací cena
70 000 CZK | 2 917 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK | 4 583 EUR
VESNICKÝ TANEC

Lot 9 Neznámý Vlámský Mistr VESNICKÝ TANEC

Vyvolávací cena
60 000 CZK | 2 500 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK | 4 583 EUR
MANÝRISTICKÁ TRUHLA

Lot 10 MANÝRISTICKÁ TRUHLA

Vyvolávací cena
28 000 CZK | 1 167 EUR
Dosažená cena
43 000 CZK | 1 792 EUR
MANÝRISTICKÝ KABINET

Lot 11 MANÝRISTICKÝ KABINET

Vyvolávací cena
35 000 CZK | 1 458 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK | 2 917 EUR
KRAJINA S RUINAMI A ZVÍŘATY

Lot 12 Jan Baptist Weenix (1621 - 1660) (dílna) KRAJINA S RUINAMI A ZVÍŘATY

Vyvolávací cena
80 000 CZK | 3 333 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK | 5 833 EUR