Lot 75
František Urban (1868 - 1919) ANDĚL

143,5 x 72,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
650 000 CZK
   |   26 000 EUR
Dosažená cena
1 100 000 CZK
   |   44 000 EUR
František Urban, jeden z prvních žáků Františka Ženíška na pražské Uměleckoprůmyslové škole, náleží k nejvýraznějším akademickým figuralistům přelomu 19. a 20. století. Stěžejní část jeho práce spočívala v návrzích chrámové výzdoby a vitrážových oken. Jeho dílem jsou návrhy oken pro kostel sv. Ludmily na Vinohradech, výmalba a okna v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. V letech 1902-3 pracoval spolu se svou manželkou na výzdobě nově dostavěných částí baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Právě z této doby pochází Anděl - svěží lyrická secesní malba. Na rozdíl od nástěnných maleb se zde autor nemusel soustředit na plochu, mohl použít větší valérový rozsah a modelovat objem. Obraz byl vystavován na: Křídla slávy, Galerie Rudolfinum, září 2000-leden 2001; Tajemné dálky - Symbolismus v českých zemích 1880-1914, Muzeum umění Olomouc, listopad 2014-únor 2015; Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914, Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków, květen-září 2014. Rovněž existuje předpoklad, že mohl být obraz vystaven na souborných výstavách v roce 1921 a 1944. Olej na plátně. Signováno a datováno vpravo dole F. Urban 1902.