Lot 149
Bohumír Matal (1922 - 1988) DEŠTNÍKÁŘ

90 x 60 cm (v x š)

Vyvolávací cena
600 000 CZK
   |   24 000 EUR
Dosažená cena
1 400 000 CZK
   |   56 000 EUR
Pro malbu se Matal definitivně rozhoduje až po svém návratu z totálního nasazení v Německu roku 1945 a hned aktivně vstupuje na uměleckou scénu. Vstupuje do SVU Aleš, Umělecké besedy a Skupiny 42. Už v roce 1946 se účastní kolektivní výstavy Art tchécoslovaque 1938 - 1946, kterou v Paříži organizoval Josef Šíma a Paul Eluard. Obeslal ji pěti díly, která však dodnes nebyla přesně identifikována, takže existuje možnost, že právě toto plátno mohlo být mezi vystavenými díly. Domněnku podporuje kolek z rubové strany. Deštníkář je ukázkou autorova básnického civilismu. Propojuje staré časy s budoucností, věci všední s vizemi novátorskými. Na pozadí starých činžovních domů předvádí industriální figuru s obyčejným deštníkem. Typická je i poněkud temná barevnost s výraznějšími detaily. Toto téma autor zpracoval ve stejném roce v menším formátu technikou oleje na papíře. Nabízený obraz je sběratelsky výjimečnou komoditou z raného umělcova období, která se na českém trhu nabízí jen málokdy. Olej na plátně, signováno a datováno vpravo dole Matal 46. Vzadu přípis B. Matal, 1946, Deštníkář.