Lot 82
Vlaho Bukovac (1855 - 1922) JARO

41,5 x 51 cm (v x š)

Vyvolávací cena
1 200 000 CZK
   |   48 000 EUR
Dosažená cena
1 400 000 CZK
   |   56 000 EUR
Dílo náleží do cyklu čtyřech ročních dob, který vznikl v období, kdy Bukovac již šestým rokem vyučoval na Akademii v Praze. Každé plátno zobrazuje výjevy z venkovského života. Jaro je vyjádřeno svěží romantickou scénou mladého děvčete v rozkvétajícím sadu, jak se snaží přivonět si ke květu šeříku. Postava vykazuje až portrétní rysy, detailní pozornost je věnována prvnímu plánu, krajina je pojata spíše zkratkovitě. Obraz patří do autorova vyzrálého tvůrčího období, pro které jsou mimo jiné charakteristické žánrové scény s polopostavami. Rukopis i práce s barvou a světelnou atmosférou odpovídá Bukovacově impresionistickému vidění. Obraz je uveden v soupisu díla pod názvem „Proljeće" a číslem 836 v rámci monografie - Vera Kružyć Uchytil: Vlaho Bukovac - život a dílo, Záhřeb, 2005. Publikováno v časopise Český svět, 1909. Olej na plátně, signováno a datováno vpravo dole Vlaho Bukovac 1909.