Lot 144
Karel Černý (1910 - 1960) NAŘÍKAJÍCÍ DÍVKA

54 x 34 cm (v x š)

Vyvolávací cena
1 400 000 CZK
   |   56 000 EUR
Dosažená cena
1 400 000 CZK
   |   56 000 EUR
Karel Černý byl jakýmsi solitérem, nepatřil do žádné skupiny (vyjma Svazu výtvarných umělců Mánes, s nímž pravidelně vystavoval) a programově se nehlásil k žádnému směru. Přesto jsou v jeho tvorbě jasné linie, které odráží ovlivnění dobovými proudy a dobovými událostmi. Naříkající dívka, která patří do cyklu Plačky, je existenciálním vyjádřením beznaděje z války. Výraz je silně expresivní a mísí v sobě hned několik vlivů - určitý rozklad formy tváře se dotýká kubismu, neurčitý obelisk či reziduum antického sloupu a bílá stylizovaná oblaka se blíží metafyzické malbě a surrealismu. Olej na plátně, signováno a datováno vlevo nahoře, K. Černýš 45.