Lot 120
Oskar Kokoschka (1886 - 1980) PRAHA, POHLED Z ATELIERU NA PETŘÍN

94 x 125 cm (v x š)

Vyvolávací cena
35 000 000 CZK
   |   1 400 000 EUR
Dosažená cena
42 000 000 CZK
   |   1 680 000 EUR

Rakušan s českými kořeny Oskar Kokoschka patří k nejvýznamnějším evropským malířům 20. století. Jeho obrazy se nacházejí v mnoha významných muzejních sbírkách po celém světě. Unikátní pražské panorama s prověřenou historií, je doposud nejvýznamnějším Kokoschkovým obrazem, který se kdy na českém aukčním trhu nabízel. Obraz zachycuje pohled z Kokoschkova ateliéru, který si od léta 1934 pronajímal v nejvyšším patře v severním křídle domu Bellevue na Smetanově nábřeží 18. Sám autor podrobně popsal obraz v rozhovoru, který poskytl záhy po jeho dokončení, v dubnu 1937 kunsthistoričce Edith Hoffmannové jako "Neobvyklý výřez. Je tedy více než evidentní, že sám autor považoval tento pohled na Prahu za výjimečný právě svým širokým záběrem, ale také barevnou expresivitou, kterou rovněž zmiňuje. Můžeme vysledovat i proměnlivost rukopisu od hladké malby a klidnější stopy štětce na straně pravé, až k expresivnější poloze, které odpovídá i ostrá a sytá barevnost na levé straně. Kokoschka za svůj čtyřletý pobyt v Praze zachytil její krásy na šestnácti obrazech z různých pohledů, které mu pomáhal vyhledávat významný pražský obchodník s uměním, Hugo Feigl. Ten mu ve své galerii uspořádal výstavu již v roce 1933. Jeho razítko, které se nachází na blintrámu nabízené Prahy, která je druhým nejrozměrnějším z uvedených šestnácti pláten, dokazuje, že i tento obraz prošel Feiglovou prodejní galerií. V nedávné době byl obraz představen na výstavách Oskar Kokoschka a pražská kulturní scéna v Regensburgu a v Praze. Publikováno v: Oskar Kokoschka a pražská kulturní scéna, Praha NG, 2015, str. 36, 37 a 46, kat. č. 10. Konzultováno a posouzeno PhDr. Annou Janištinovou. Provenience: Od roku 1937 - soukromá sbírka Praha, od 90tých let 20. stol. - významná sbírka Praha. Olej na plátně, signováno vlevo dole OK.