Lot 151
Josef Šíma (1891 - 1971) V YERRES

60 x 81 cm (v x š)

Vyvolávací cena
1 800 000 CZK
   |   72 000 EUR
Dosažená cena
1 900 000 CZK
   |   76 000 EUR
Poválečné období je pro autora dobou nového sebehledání. Rozvíjí svou tvorbu nezávisle na dobových proudech a hnutích. V padesátých letech se občas vrací k některým předválečným tématům, ale s novým nadhledem. V létě 1952 vytváří série vesniček, v nich krajinu redukuje na barevné bloky, které ale nepostrádají lyričnost a určitou snovost. Krajina z Yerres, jižně od Paříže, svou sytou ale svěží barevností zelenofialových tónů a jasně tyrkysového nebe, evokuje snad levandulová pole. Olej na plátně, signováno a datováno vpravo dole J. Šíma 52. Vzadu signatura, datace a přípis Á Yerres.