Lot 83
Vlaho Bukovac (1855 - 1922) ZIMA

41,5 x 51 cm (v x š)

Vyvolávací cena
1 200 000 CZK
   |   48 000 EUR
Dosažená cena
1 400 000 CZK
   |   56 000 EUR
Čtvrté plátno z cyklu je rovněž krásnou žánrovou scénou umě zasazenou do sychravé zimní krajiny s narůžovělým světlem přicházejícího soumraku. Hlavní pozornost je soustředěna na mladé venkovské děvče s otýpkou na zádech, opřené o zídku. Tvář děvčátka upřeně pozoruje divákovi neznámou scénu a probouzí v něm hlubší zájem o děj v obraze a s tím i o narativní detaily malby. Mimoto, že byl Bukovac výborným portrétistou, byl i „vypravěčem". Rukopis je v tomto případě méně rozvolněný, patrné je soustředění na linii. Obraz je uveden v soupisu díla pod názvem „Zima" a číslem 839 v rámci monografie - Vera Kružyć Uchytil: Vlaho Bukovac - život a dílo, Záhřeb, 2005. Publikováno v časopise Český svět, 1909. Olej na plátně, signováno a datováno vlevo dole Vlaho Bukovac, Praha 1909.