Lot 113
Marie Gallimberti-Provázková (1880 - 1951) VÁZA RŮŽÍ

30. léta 20. století
Olej, plátno
59,5 x 50,5 cm (v x š)
Vpravo dole "Gallimberti"

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 115 EUR

Marie Galimberti-Provázková patří k řadě českých moderních umělkyň, jejíž příspěvek k české expresionistické malbě je bohužel mírně pozapomenut. Její zátiší, krajiny, portréty a autoportréty vycházejí z tradice francouzského postimpresionismu a kubismu a dobová kritika jí věnovala značnou pozornost. Madame Gali se setkávala s Josefem Váchalem a stala se členkou Volného sdružení neodvislých českých výtvarníků, s nímž po dva roky vystavovala v Domě umělců v Rudolfinu. V roce 1921 spolu s Váchalem zakládá umělecké sdružení Tvorba. Kytice malovala ve značném uměleckém nasazení a snažila se vyvrátit předsudky v tomto žánru.