Lot 47
BAROKNÍ TABERNÁKL

Přelom 17. a 18. století
Ořech, javor, javorová kořenice, švestka, bahenní dub, třešeň, v ohni zlacený bronz
210 x 123 x 69 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
280 000 CZK
   |   11 200 EUR
Dosažená cena
430 000 CZK
   |   17 200 EUR

Mimořádně výjimečný barokní tabernákl zachycuje čtyři intarzované postavy ze Starého a Nového zákona (v horní části sv. Matouš a sv. Jan) a po stranách s figurální intarzií se dvěma oválně zarámovanými hudebníky. Po levé i pravé straně důmyslné vysouvací stojany na knihy, pod nimi šuplíky. Uvnitř tabernáklu se nachází čtveřice šuplíčku s podlouhlou tajnou schránkou. Na spodních dvířkách je vyobrazen Mojžíš intarzovaný do javorové kořenice s rámováním zakončeném vějířovitým barokním dekorem. Původní v ohni zlacené kování. Tento unikátní nábytek se řadí mezi nejreprezentativnější kusy své doby, patrně navržen slavným barokním architektem působícím v českých zemích, Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. Původní stav.