Lot 127
Max Oppenheimer (1885 - 1954) PORTRÉT ANTONA DVOŘÁKA

1909
Olej, karton
73 x 53 cm (v x š)
Nesignováno

Vyvolávací cena
280 000 CZK
   |   11 200 EUR
Dosažená cena
1 500 000 CZK
   |   60 000 EUR

Portrét inženýra a architekta Antona Dvořáka od Maxe Oppenheimera, rakouského malíře a grafika. Společně s Egonem Schiele a Oskarem Kokoschkou je považován za stěžejní osobnost rakouské avantgardy. Jeho raná tvorba představuje většinou portréty kulturních a literárních elitních osobností a vyznačuje se údernými až nervními tahy, které později bude transformovat do svých kubistických a futuristických kompozic. Max Oppenheimer jakožto žid s orientací na muže utrpěl tvrdými perzekucemi ze strany nacistů, kteří provedli v roce 1937 v Německu čistky a jeho obrazy z galerií odstranili jako zvrhlé umění. V roce 1938 pak Max Oppenheimer přes Švýcarsko uprchl do New Yorku. Předložené dílo je publikováno v knize od Marie-Agnes von Puttkamer: Max Oppenheimer - MOPP pod katalogovým číslem 23.