Lot 192
Ota Janeček (1919 - 1996) CHLAPEC V ČERVENÉM BARETU A S VELKÝM OKOUNEM

1961 - 1962
Olej, plátno
130 x 96 cm (v x š)
Vpravo dole "O. Janeček"

Vyvolávací cena
320 000 CZK
   |   13 061 EUR
Dosažená cena
950 000 CZK
   |   38 776 EUR

Díla Oty Janečka patří na aukcích ke stále vyhledávaným položkám. Malba Chlapec v baretu a s velkým okounem patřila do osobního majetku autora. Je pravděpodobné, že měl k němu autor choval jistou osobní náklonnost, protože bylo stálou součástí jeho rodinného zázemí. Jedná se o malířsky velmi zralé a poměrně rozměrné plátno, které je typickou ukázkou autorovy tvorby konce padesátých a počátku šedesátých let. V tomto období svou pozornost soustředil na rozklad plochy a vnitřní strukturu, jakoby se vzdáleně vracel k principům kubismu, s nimiž experimentoval v letech čtyřicátých. Tentokráte jsou ale tvary převáděny pouze do ploch, barevně strukturovaných. Díla z uvedeného období se na uměleckém trhu vyskytují jen velmi vzácně.

Žádné položky nebyly nalezeny.