Lot 218
Libor Vojkůvka (1947 - 2018) JONÁŠ ANEB ZPĚT KU KOŘENŮM

2013
Olej, plátno
90 x 150 cm (v x š)
Vpravo dole "Libor Vojkůvka 2013"

Vyvolávací cena
480 000 CZK
   |   19 592 EUR
Dosažená cena
1 500 000 CZK
   |   61 224 EUR

Libor Vojkůvka se řadí mezi české naivní malíře a byl znám především svými cestovatelskými zážitky a svéráznou povahou lidového baviče. Jeho obrazy se vyznačují vysokou mírou propracovanosti, které autor docílil pečlivým vrstvením barev po vzoru starých mistrů. Každý jednotlivý motiv zprvu velmi precizně rozvrhl na formát plátna a pak začal od malinkých detailů, například od konkrétních ryb či brouků. Právě akvaristika a entomologie byla autorovou velkou vášní a promítá se i do jeho obrazu Jonáš aneb zpět ku kořenům, kde reflektuje převratný objev batyskafu portrétovaného Auguste Piccarda. Batyskaf v roce 1960 sestoupil s jeho synem Jacquesem Piccardem až na dno Mariánského příkopu, tedy do hloubky 11 km. Fantaskně barevné až světélkující ryby, které Piccarda obklopují, odkazují na některé existující druhy hlubokomořských ryb. Titul Ku kořenům hor napsaný Williamem Morrisem je považován za průkopnické dílo v žánru fantasy novel a v rukou Auguste Piccarda představuje překročení hranic lidské fantazie prostřednictvím vědeckého průlomu.

Žádné položky nebyly nalezeny.