Lot 204
Libor Vojkůvka (1947 - 2018) LÉKÁRNICE

1991
olej, plátno
120 x 40,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Libor Vojkůvka 1991"

Vyvolávací cena
380 000 CZK
   |   16 522 EUR
Dosažená cena
850 000 CZK
   |   36 957 EUR

Libor Vojkůvka ve své tvorbě často využíval přírodní až exotické motivy a také krásné ženy. Byl fascinován botanikou, hmyzem i obratlovci. Jeho obrazy se vyznačují vysokou mírou propracovanosti, které autor docílil pečlivým vrstvením barev po vzoru starých mistrů, ke kterým velmi vzhlížel. Kompozice i jednotlivé detaily jsou propracovány velmi promyšleně zprvu na průsvitný papír a následně až na plátno. Obrazy v sobě často nesou skryté asociace a vzpomínky na Vojkůvkovy zážitky z četných cest za exotikou. Přitažlivá Lékárnice z roku 1991 odkazuje na přírodní medicínu, zejména bylinkářství, které bylo rovněž autorovou vášní. Na cestách sbíral všemožné etnobotanické přístupy k léčbě nemocí a k dlouhému zdraví. Reprodukce malby je součástí autorského kalendáře z roku 1993.