Lot 192
Václav Boštík (1913 - 2005) OKNO DO HLUBIN

1993
pastel, akvarel, papír
61 x 57 cm (v x š)
sign. dole uprostřed: Boštík 93

Vyvolávací cena
180 000 CZK
   |   7 826 EUR
Dosažená cena
650 000 CZK
   |   28 261 EUR

Dle slov Jiřího Šetlíka, z jehož sbírky dílo pochází, je Okno do hlubin velkolepá práce Boštíkova. Je to prý jeden z jeho vhledů do vesmíru, ve kterém viděl velké Boží dílo. "Boštík byl hluboce věřící a byl přesvědčen, že samo stvoření o sobě, překonává naprosto všechno. Barevné vrstvy v jeho vidině vstupují do bílého prostoru, je-li to možno tak říct, a ovládají celý prostor. A mám k tomu takovou podivnou vzpomínku, že když jsem chodil - dost často - za Václavem, nikdy jsem se mu neodvážil říct o nic, ale jednou jsem přišel a Václav tam měl připravený a zabalený tento obraz. A prostě mi řekl, že to s tímhle obrazem není úplně lehký, vyzbroj se, ale tohle jsem pro tebe připravil a chtěl bych, abys ho měl doma. Ne abys měl něco ode mne, ale abys měl něco na premýšlení nad vesmírem a nad existencí lidstva. Tak jsem si to vzal a tak o tom přemýšlím."

Publikováno: Šetlík, J., Vrba, T.: Jiří Šetlík: Provázejí mne životem. Muzeum umění a designu Benešov, 2019. s. 21, 26, 30.