Lot 213
Josef Bolf (1971) OSAMĚLÝ VEČER II

2007
akryl, tuš, plátno
100 x 135 cm (v x š)
Signováno a datováno verso: Josef Bolf 2007

Vyvolávací cena
280 000 CZK
   |   12 174 EUR
Dosažená cena
850 000 CZK
   |   36 957 EUR

Josef Bolf, jeden ze současných vůdčích osobností české výtvarné scény, svým dílem vytváří prostor pro zpřítomnění sdíleného pocitu nejistoty; předvádí nezřetelný a stále aktuální prostor dětství a dospívání spojený s generací narozenou v 70. letech 20. století v časech československé normalizace. Josef Bolf studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Jiřího Načeradského, Vladimíra Kokoli a Vladimíra Skrepla. Od konce 90. let do současnosti má za sebou řadu samostatných výstav, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Je členem umělecké skupiny Bezhlavý jezdec. V případě nabízeného obrazu Osamělý večer II se jedná o osobitou figurativní tvorbu z autorova ceněného, pro sběratele takřka nedostupného období, v níž je lidská postava usazena do symptomatického prostředí panelového sídliště. Evokace rozporuplných nálad uprostřed sídliště patří dnes již mezi kanonické ukázky společné zkušenosti se socialisticky sjednocujícím životním stylem. Ústřední postava, samotná podléhající zvířecí metamorfóze, je obklopena technickými antropomorfizujícími předměty. V díle se naléhavá fantaskní krajina – pulzující barevností redukovanou na bělobu s růžovými tóny a černou tuší – nenápadně přesouvá do interiéru panelového bytu: do intimního místa domova.