Lot 82
Vojtěch Bartoněk (1859 - 1908) SEDÍCÍ DÍVKA

Počátek 20. století
olej, plátno
53 x 35 cm (v x š)
sign. vpravo nahoře: V. Bartoněk

Vyvolávací cena
5 000 CZK
   |   208 EUR

Dosažená cena
48 000 CZK
   |   2 000 EUR

Vojtěch Bartoněk působil jako portrétista, především jako malíř žánrových scén s humorným či sentimentálním laděním z venkova i pražských ulic a zákoutí. Jeho veristicky pojaté portréty se dočkaly četných reprodukcí v časopisech Světozor a Zlatá Praha. Opticky dokonale pojednané textury u portrétu Sedící dívka svědčí o naprosto oprávněné popularitě. Bartoněk studoval na pražské AVU v letech 1873–1889, prošel ateliéry E. Roma, A. Lhoty, F. Sequence a výuku zakončil v ateliéru M. Pirnera. Po skončení studia odjel na rok do Paříže, kde v té době žila početná skupina českých umělců, ke které se připojil.